Mannisi, Marco

ESR1 Marco Mannisi

Researcher
Glasgow Caledonian University
Osteoartroza stawu kolanowego (OSK), zwana inaczej chorobą zwyrodnieniową, to nieodwracalna choroba, charakteryzująca sie bólem przyczyniajacym sie do niestablności i ograniczenia aktywności fizycznej. Osoby z OSK zmuszone sa ograniczyc swoja aktywnośc fizyczna i zmienic swoj styl zycia. Szacuję sie że okolo 9.5 miliona Europejczyków jest dotkniętych tą chorobą. Leczenie OSK jest ograniczone i cechuję sie niską efektywnością. Głównym problemem jest to, że większość z tych zabiegów przestrzega ogólnych wytycznych i skierowana jest przede wszystkim do złagodzenia objawów bez skutecznego utrzymania lub przywrócenia funkcji stawu.

Celem tego projektu jest wyjście poza to ograniczenie, badając natychmiastową skutecznośc różnych metod leczenia na różne grupy ludzi. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu spersonalizowanych modeli (modele komputerowe), które odtwarzają dokładnie anatomię kolana i chód danej osoby. Ta innowacyjna technologia pozwoli na natychmiastowe wyniki symulacji wybranych zabiegów dla danego pacjenta. Będzie możliwe zrozumienie co dzieje się wewnątrz stawu podczas wykonywania codziennych czynności, które zazwyczaj są bardzo bolesne dla pacjentów z OSK.

Wyniki tego projektu dadzą podwaliny do stworzenia narzędzia, które, z jednej strony pomogłoby kadrze medycznej w procesie podejmowania decyzji, a z drugiej strony mogloby byc wykorzystane do oceny skuteczności różnych metod leczenia.